Paryż – atrakcje

Wieża EifflaParyż to miasto miłości, mody, gastronomii i sztuki. Od zawsze był metropolią piękniejszą od innych miast.

Wieża Eiffla

Jest najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Paryża, a jej inicjatorem był Gustaw Eiffel, który zbudował ją w 1889 roku. Została zbudowana z okazji 100-lecia rewolucji francuskiej i wystawy światowej. Planowano, że po 20 latach zostanie rozebrana, ale wkrótce zbudowano na niej obserwatorium i tak się nie stało. Żelazna dama bo tak o wieży opowiadają sami paryżanie stoi w zachodniej części miasta nad Sekwaną na końcu Pól Marsowych. Wieża o zachodzie słońca z dołu jak i z samego szczytu zapiera dech w piersiach. Warto tutaj przyjść po zmroku i zobaczyć jak budowla jest oświetlona.

Łuk TriumfalnyŁuk triumfalny

Skonstruowany został na rozkaz Napoleona ku uczczeniu jego zwycięstwa w bitwie pod Austerlitz w 1805 roku. Na budowli zaprojektowanej przez Jean’a Chalgrin’a zobaczymy reliefy wykute ku pamięci francuskich generałów i zwycięskich bitw Napoleona. Pomnik stoi na placu Charles-De-Gaulle w 8 dzielnicy Paryża, na zachodnim skraju Pól Elizejskich (Avenue des Champs-Élysées). Na górze zbudowano taras widokowy, który jest otwarty dla zwiedzających. Widok jest niesamowity, bowiem przy łuku zbiega się gwieździście aż 12 ulic.

Katedra Notre DameKatedra Notre Dame

Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, głównie dzięki powieści “Dzwonnik z Notre Dame” Victora Hugo. Budowla świątyni rozpoczęła się w 1163 roku i trwała ponad 180 lat. Wnętrze pięcionawowego Kościoła może pomieścić 9 tysięcy osób. Imponujące są zwłaszcza trzy ogromne portale wejściowe, potężne łuki przyporowe wokół prezbiterium i rozety o średnicy ponad 10 metrów. Z wieży roztacza się piękny widok na gargulce (ozdobne zakończenia rynien) i miasto.

Bazylika Sacre CoeurBazylika Sacré-Cœur

Piękna bazylika rzymskokatolicka wykonana w stylu romańsko-bizantyńskim, z zastosowaniem na elewacjach z białego trawertynu. Powstała w 1914 roku, jednak ze względu na I wojnę światową konsekracja odbyła się w 1919 roku. Wewnątrz znajduje się ogromna mozaika przedstawiająca Jezusa. W owej wieży znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu (waga ok. 19 ton – samo jego serce waży 850 kg).

Muzeum Louvre

Muzeum LuwrJedno z najsłynniejszych muzeum na świecie, dawny pałac królewski w Paryżu. Stanowi jeden z ważniejszych punktów orientacyjnych w Paryżu, położony jest na prawym brzegu Sekwany w obrębie pierwszej dzielnicy. W obecnym stanie Luwr jest dziełem renesansowej, barokowej, klasycystycznej i eklektycznej architektury. Wśród największych zgromadzonych w muzeum eksponatów należy wymienić obraz Mona Lisa znajdujący się w Salle des États, a także rzeźbę Wenus z Milo. Poza nimi są tysiące innych dzieł z różnych dziedzin, krajów i epok. Obowiązkowa pozycja do zwiedzania dla wszystkich zainteresowanych sztuką i nie tylko!

Pałac w WersaluWersal

Pałac królewski w Wersalu, na przedmieściach Paryża, symbol francuskiej monarchii absolutnej. Dawna posiadłość francuskich królów. Oficjalną rezydencją królewską stała się w 1682 roku. Barokowy Wersal z ponad 120 salami udostępnionymi publicznie otoczony jest wspaniałymi ogrodami i parkiem.

Moulin RougeMoulin Rouge i plac Pigalle

Moulin Rouge jest najsłynniejszym kabaretem świata, powstał w tym samym roku co Wieża Eiffla – w 1889 roku. W okolicy znajduje się mnóstwo nocnych klubów, sklepów z akcesoriami erotycznymi oraz muzeum erotyki.

Plac Pigalle – jest znany przede wszystkim ze stwierdzenia, że najlepsze kasztany w Paryżu serwowane są właśnie tutaj 🙂

Mapa atrakcji Paryża

Mapa atrakcji Paryża

Przedstawiliśmy Państwu najczęściej zwiedzane obiekty Paryża. Jest również wiele muzeów, ogrodów, placów, parków, które warto zobaczyć. Rodziny z dziećmi zachęcamy do odwiedzin Parku Disneyland oraz Parku Asterixa.